Tak jak Ty chcę spotykać się z przyjaciółmi | Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą

Tak jak Ty chcę aby życie pisało moją historię

Nasze historie

wróć

Tak jak Ty chcę spotykać się z przyjaciółmi

Magda (mama): U Dominiki najsilniejsze są objawy ze strony układu pokarmowego. W ostatnich trzech latach zdiagnozowano u niej cukrzycę, osteoporozę, żylaki przełyku i marskość wątroby. Dominika czeka na przeszczep wątroby.

Mariusz (tata): Dochodzące problemy są jak kolejne ściany, z którymi się zderzamy. Grube ściany.

Dominika (13lat): Najbardziej nie lubię leczenia w szpitalu. Tęsknię wtedy za przyjaciółmi. I nie lubię jak boli mnie brzuch. Marzę o normalnym życiu.

Mariusz: Córka czasami ma tak silne bóle, że zastanawiamy się czy nie jechać na SOR. Mimo wielu problemów, nie lubimy narzekać, bo od tego wcale nie robi się lepiej.

Magda: Dominika zawsze w szpitalu się uśmiecha, nie skarży się, nie mówi, że boli, że nie da sobie czegoś zrobić. Nie ma w niej sprzeciwu. Już taka jest. Cokolwiek by się nie działo, zawsze jest dobrze. Cieszymy się tym co mamy dziś, nie wiemy co będzie jutro.

 

Mukowiscydoza to choroba wielonarządowa, która u każdego może przybierać różny obraz i natężenie objawów. Głównym problemem w jej przebiegu jest gęsty, lepki śluz, który prowadzi do zaburzeń we wszystkich organach posiadających gruczoły śluzowe. U chorych na mukowiscydozę z czasem mogą wystąpić różnorodne powikłania, między innymi: cukrzyca, nawracające zapalenie trzustki, marskość wątroby, osteoporoza, krwioplucia, żylaki przełyku.

fot. Marta Dzbeńska-Karpińska

 

Korzystamy z plików cookies zgodnie z polityką prywatności.

OK