Koncert „Chopin i Przyjaciele”

W imieniu Profesor Doroty Sands, Kierownik Centrum Leczenia Mukowiscydozy SZPZOZ im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym i Zakładu Mukowiscydozy IMiD, Prezesa PTM oraz Magdaleny Czerwińskiej-Wyraz, Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą zapraszamy na nasz doroczny VII Koncert Chopinowski w dniu 28 lutego 2025 r. o godz. 15.30.

Koncert „Chopin i Przyjaciele” odbędzie się w formule online, za pośrednictwem strony internetowej Time For Chopin w zakładce „Chopin na żywo”.

Partnerami Wydarzenia są

Samorząd Województwa Mazowieckiego

Mazowsze serce Polski

oraz Citi Handlowy

Bank Citi Handlowy

Przewidywany czas trwania koncertu: ok. 45 min.

Koncerty Chopinowskie to wspólna inicjatywa PTM i PTWM, środowiska lekarzy, zajmujących się mukowiscydozą oraz pacjentów i ich rodzin. Odbywają się co roku dla upamiętnienia urodzin Chopina, który być może sam zmagał się z mukowiscydozą. Począwszy od roku 2022, nasze koncerty są także okazją do świętowania kolejnych rocznic wprowadzenia w Polsce leków przyczynowych – przełomowego wydarzenia w leczeniu mukowiscydozy.

Program koncertu

Fryderyk Chopin

Nokturny Op. 62 nr 1 H-dur, nr 2 E-dur

Koncert f-moll op. 21 w wersji na jeden fortepian

Tomasz Zając

Tomasz Zając jest jednym z najwybitniejszych polskich pianistów młodego pokolenia. Koncertował w Polsce i za granicą — w Niemczech, Austrii, Francji, Szwecji, Białorusi, Czechach, Iranie, Japonii.

W 2013 r. nagrał, wraz z Natalią Walewską, płytę z miniaturami na skrzypce i fortepian, a w 2020 r. Slavic lmpressions – swój pierwszy album na fortepianie historycznym. Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych i kameralnych.

Obecnie pełni rolę wykładowcy na Universitt fOr Musik und darstellende Kunst Graz w Austrii, gdzie w Instytucie Instrumentów Dętych i Perkusyjnych kształci młodych artystów w zakresie współpracy kameralnej i interpretacji muzyki.

Ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, zdobywając dwa tytuły magistra — z fortepianu solo oraz kameralistyki. Jego artystyczna droga prowadziła dalej do uniwersytetu muzycznego w Graz, gdzie kontynuował studia u prof. Markusa Schirmera oraz prof. Chia Chou.

Brał udział w licznych kursach mistrzowskich w kraju i za granicą, doskonaląc umiejętności u wybitnych pianistów i pedagogów, takich jak: Lylia Zilberstein, Tobias Koch, Dina Yoffe, Andrzej Jasiński, Janusz Olejniczak, Tarns Ungar, Ewa Pobłocka oraz Hubert Rutkowski.

Za swoje dokonania otrzymał prestiżowe stypendia i nagrody, w tym wyróżnienie przyznawane przez Prezydenta Miasta Gdyni, Marszałka Województwa Pomorskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundację ENERGA.

Mukowiscydoza to ciężka, ogólnoustrojowa choroba genetyczna. Manifestuje się przede wszystkim postępującymi zmianami w układzie oddechowym oraz zaburzeniami w przewodzie pokarmowym. Chorzy w Polsce mają od 2022 r. dostęp do nowoczesnych terapii przyczynowych, jednak choroba wymaga cały czas specjalistycznego i kompleksowego leczenia. Troską lekarzy i organizacji pacjenckich jest zapewnienie chorym na mukowiscydozę warunków, w których będą mogli realizować marzenia, spełniać się zawodowo i rozwijać talenty, mimo zmagań z ciężka chorobą

Zaproszenie na koncert Chopin i przyjaciele.